Madari - najpiękniejsze miejsce na Cyprze?

Na Cyprze jest wiele przepięknych miejsc, o których wie mało osób! Dzisiaj Was zabiorę w chyba najpiękniejsze! 😊

Pokażę Wam Cypr widziany z wysokości około 1600m n.p.m, w pobliżu szczytu góry Adelfoi i grzbietu stacji obserwacyjnej Maradi. Znajduje się w rejonie Pitsilia, w paśmie górskim Troodos i wznosi się wysoko ponad lokalne wioski na północnym krańcu dystryktu Limassol. Pokaże Wam miejsce, z którego rozciąga się przepiękny, spektakularny, panoramiczny widok wzdłuż linii szczytowej Madarii.

Słońce zachodzące nad górami Troodos
Słońce zachodzące nad górami Troodos

Według niektórych artykułów Madari jest drugim najwyższym szczytem Cypru, jeżeli jednak dobrze to wszystko rozumiem, to jest to szczyt Adelfoi - na którym znajduje się stacja obserwacyjna, a grzbiet Madari kończy się przy tej górze.

Przeglądając ofertę wycieczek pieszych organizowanych przez CTO (obecnie The Deputy Ministry of Tourism), zastanawiałam się, aby dołączyć do wędrówki organizowanej na Madari, ale po rozmowie z panią przewodnik doszłyśmy do wniosku, że być może jeszcze nie jestem fizycznie gotowa na aż taki hike - więc zrezygnowałam. Później oglądając różne nagrania z tego miejsca, z wędrówek czy filmiki z drona byłam naprawdę pod wrażeniem! Bardzo kusiło, aby jak najszybciej się tam znaleźć! Wiedziałam jednak, że będzie to musiało poczekać kilka lat.Któregoś dnia znajome jechały samochodem, aby podziwiać zachód słońca nad Madari. Zaczęły mnie namawiać, abym dołączyła. Od początku powiedziane było, że nie będziemy dużo ani daleko wędrować, ponieważ już przy parkingu można usiąść na ławeczce i zachwycać się tym przepięknym widokiem. Byłam wtedy w naprawdę słabej kondycji, ale jednak dałam się namówić... I nie żałuję! To był jeden z piękniejszych wieczorów, jaki kiedykolwiek przeżyłam na Cyprze!

Już po wyjściu z samochodu było wielkie "Wow!", wręcz niesamowite widoki, zapierające dech w piersiach... i taka cisza... Wręcz nie do opisania słowami ani nie do oddania na zdjęciach - przynajmniej moje jeszcze tego piękna nie potrafią oddać w zupełności. Tak naprawdę również żadne z filmików, które widziałam nie są w stanie oddać tego, jak się to miejsce odbiera i całą jego magię, którą się tu czuje!

Widok na ścianę skalną w pobliżu parkingu

Znak wskazujący na kieunek szlaku i odległości końcowe do poszczególnych jej punktów. 


Znajoma popędziła do przodu, aby zrobić kilka zdjęć i zobaczyć trochę już jej znanego i ukochanego szlaku Madari, a ja czując te promienie słońca i słysząc te chrupiące pod stopami kamienie, nie mogłam się powstrzymać, aby zostać w miejscu... Pomyślałam sobie "tylko troszeczkę! przejdę się kawałeczek, bez schodzenia w dół i podchodzenia w górę, tylko troszkę po prostej, aby zobaczyć co widać tam za zakrętem...". I później kolejnym 😉 ale ze mną tak zawsze... jak już kawałek pójdę, to chcę dalej. 😋 Henri się zawsze z tego śmieje.


Na początku szlaku Teisia tis Madaris

Promienie słońca... masz wrażenie jakby ono było tak blisko...


To miejsce sprawiło, że poczułam się niesamowicie szczęśliwa! Na mojej twarzy pojawił się uśmiech od ucha do ucha (nawet nagrałam sobie krótki filmik 😄). Teraz na samo wspomnienie tych chwil czuję to wszystko z powrotem!

Co sie kryje za kolejnymi zakrętami?

Wędrujesz wąską kamienną ścieżką a w oddali widać góry otulone chmurami

W końcu jakieś drzewka i trochę cienia

Na końcu ścieżki, zaraz przed zakrętem ciekawe drzewko z "okienkiem" na okolice

Przepiękny krajobraz na północny - wschód, w kierunku wioski Saranti


(Jeśli nie lubisz takich opowiastek, to przeskocz od razu do wytłuszczonych części informacyjnych).

Słońce coraz bliżej zachodu...


Ponieważ nie miałyśmy zbyt dużo czasu przed samym zachodem słońca, a koniecznie chciałyśmy na spokojnie się jemu przyjrzeć - zdecydowałyśmy, że pójdziemy do najbliższego punktu widokowego - który był zaledwie 300m od miejsca parkingowego.

Tym razem weszłyśmy na ścieżkę prowadzącą wzdłuż linii szczytowej Madari (kierunek południowy - zachód ➞ szlak Doxa soi o Theos - Madari), wzdłuż granicy dwóch dystryktów Limassol i Nicossi.

Widok na Fire Lookout station of Madaris już ze szlaku Doxa soi o Theos

Przepiękne górskie krajobrazy

Po lewej stronie ścieżki (na południu) mogłyśmy obserwować już pogrążone w ciemnościach wioski Chandrię i Kyperoundę. Niesamowite jak malutkie wydawały się z tej perspektywy! Kyperounta znajduje się na wysokości 1300m n.p.m. a my w tym momencie wędrowałyśmy na ok 1600-1635m n.p.m.

Widok na pogrążające się juz w ciemnościach wioski Chandrię i Kyperoundę (na północ od szlaku) 19:30


Aż trudno mi było uwierzyć, że mieszkałam tak niedaleko a nigdy tutaj nie byłam na spacerze!
Do samej wioski Chandri nawet doszłam kiedyś na spacerze (o czym już mogłaś przeczytać tutaj ➞ o tym, gdzie zakochałam się w Cyprze i jak piękne widoki można było podziwiać spacerując po wiosce czy podziwiając je z mojego tarasu).

Ach wędrować...

Wzdłuż grzbietu Madaris

Chandria

Kyperounda

Jeszcze jeden widok na Stację obserwacyjną Madaris


Przeszłyśmy niby krótki odcinek szlaku a już można było zaobserwować ciekawe formacje skalne, które dały świetną okazję do zdjęć.

Niesamowite skały na poboczu szlaku... 

... i moja zabawa z framowaniem zdjęcia :) 

Na tym odcinku Madaris Lookout Station jest zawsze dobrym tematem do zdjęć!Dotarłyśmy na kolejny szczyt z ławeczką i punktem widokowym, który jak się okazuje jest chyba najpiękniejszym punktem na szlaku "Doxa soi o Theos"

Zdjęcie wykonane w kierunku północnego - wschodu

Już prawie zachodzi...

Można podziwiać stąd spektakularne widoki na północne i południowe wybrzeże (zatokę Morphou) z Troodos na zachodzie. My doszłyśmy tutaj, kiedy już było dosyć ciemno i słońca zachodziło nad horyzontem więc w dole widziałyśmy sylwetki gór z otulającymi je chmurami i gdzieniegdzie światła wiosek. Podobno w piękny dzień widać pasmo górskie Pendadaktylos, a nawet można dostrzec kraniec Półwyspu Karpaz.
Nie będę się rozpisywać, bo tego widoku nie można wyrazić słowami... trzeba tu po prostu być!

Ławeczka w punkcie widokowym

Przepiękne miejsce na podziwianie widoków

Fragment góry Adelfoi. Z pasmem górskim Pendadaktylos na ostatnim planie. 

Słońce coraz niżej...

Teraz szystko spowite chmurami... a w piękny dzień zobaczylibyśmy i zatokę Morphou... 


Kyperounda pogrążona w ciemnościach

Patrząc na północ...


Gdzie słońce mówi dobranoc... godzina 20


Naergetyzowana całą magią tego miejsca... szczęście wypisane na twarzy... 

Już Noc... 20:27
 


Ahhh jak tu pięknie!!!
Nie mogę sie doczekać kiedy przejdę wszystkie te szlaki piesze w okolicy. Gdybym miała samochód to wracałabym tutaj bardzo często! To jest miejsce którego nie można nie zobaczyc będąc na Cyprze.Szlaki znajdujące sie w pobliżu Madaris
W pobliżu Madari Lookout Station znajdują się początki 3 szlaków przyrodniczych - kołowego Teisia tis Madaris i liniowych: Doxa soi o Theos - Madari i Madari - Selladi tou Karamanli.
Oba liniowe szlaki wchodzą również w skład większego szlaku kołowego Madari - Madari Circular Trail.

Madari Circular Trail 
Na całość tego szlaku (13km, 5,5godziny) składają się:
Madari - Selladi tou Karamanli - liniowy, 3,6km, 1,5h, 3 stopień trudności (z 3)
Selladi tou Karamanli - Moutti tis Choras - liniowy, 3,8km, 1,5h, 2st
Moutti tis Choras - Doxa soi o Theos - liniowy, 1,8km, 0,5h, 1st
Doxa soi o Theos - Madari - liniowy, 3,8km, 2h, 2st
  Doxa soi o Theos zaczyna się 2km od Kyperoundy, na drodze do Spilia (5km od niej).

Madari - Selladi tou Karamanli - jest ścieżką prowadzącą przez las z kępą drzew cedrowych, położoną pośrodku trasy. Wędrujesz na wysokościach ok. 1260-1570m n.p.m.

Selladi tou Karamanli - Moutti tis Choras  - część trasy prowadzi poprzez gęsty las sosnowy - Czarny Las (Mavra Dasi). W trakcie wędrówki na wysokościach 1030-1270m n.p.m. będziesz mógł podziwiać wspaniałe widoki na pobliską dolinę i zatokę Morphou.

Moutti tis Choras - Doxa soi o Theos s Choras - piękny szlak leśny na wysokości 1154-1334m n.p.m.

Doxa soi o Theos - Madari - szlak wiodący wzdłuż grzbietu Madaris, na wysokościach 1340-1600m n.p.m. Prowadzi przez tereny zupełnie odkryte (oferując jednocześnie wspaiałe panoramiczne widoki we wszystkich kierunkach) więc słońce może tu mocno przypalić. Teisia tis Madaris (Teichia) - okrągły, 3km, 2st, 1,5-2h
Mniejszy szlak kołowy Teisia tis Madaris jest szlakiem geologicznym i zaprowadzi Cię w okolice imponującego klifu - "Ściany Madari". Do podziwiania są również równina Mesaoria i zatoka Morphou.

Tego dnia nie widziałyśmy jednak - Teichia Tis Madaris, którą koniecznie trzeba zobaczyć będąc w okolicy (a nawet bym powiedziała - będąc na Cyprze), które jest jednym z najbardziej unikalnych zjawisk geologicznych na Cyprze uformowanej podczas wynurzania się pasma górskiego Troodos się z głębin morskich 92 miliony lat temu.


Troodos Geopark udostępnia nam ulotkę informacyjną dotyczącą Teichia of Madaris Trail.

Żeby przyjrzeć się temu cudowi natury trzeba się przejść szlakiem geologicznym Teichia tis Madaris, która obiega wokół szczytu Adelfoi (Bracia) - szczyt z przeciwpożarowym punktem obserwacyjnym.Przeciwpożarowa stacja obserwacyjna - Fire Lookout station 
Znajduje się na wysokości 1613m n.p.m. i jest otwarte dla odwiedzających - turystów i wędrujących.
W środku znajduje się małe miejsce piknikowe gdzie można odpocząć, coś przekąsić, napić się pysznej cypryjskiej kawy a przede wszystkim zobaczyć widok rozciągający się na cały Cypr! Jest to jedyna stacja, która obejmuje widokiem calutki Cypr. Została wybudowana w 1831 roku i jej wygląd nie zmienia się od ponad 70 lat.
Jak tu trafić?
Jadąc z Limassol na Madari możesz wybrać dwie drogi. Jedna poprzez Saittas/Trimiklini i później Kyperounde albo Gerasa - Agros. Obie trasy są podobnej długości - 47km i 38,5km z podawaną przez google różnicą 2min w dojeździe. Trasa przez Kyperounde jest trochę dłuższa, ale jedzie się nią wygodniej i szybciej natomiast druga trasa przez wiedzie drogą z wieloma zakrętami i wspaniałymi krajobrazami.
Kieruj się na Kyperounde. Następna wioska po niej to Chandria.
W Chandria, uważaj na zakręt w prawo, oznakowany do „Panagia tou Araka” (8 km) i „Lagoudera” (7 km). Skręć w prawo i przejedź kilka kilometrów, aż dojdziesz do skrzyżowania. Na skrzyżowaniu skręć w lewo, w kierunku stacji CYTA. Po 3 km jazdy pod górę dotrzesz do parking, który znajduje się u podnóża szczytu z Madari Lookout Station. Zaparkować samochód i zacznij swoją przygodę.
Kiedy odwiedzić Madari?
Najlepszy czas na odwiedzenie tego miejsca - koniec marca początek kwietnia

Jeżeli planujesz wędrówkę szlakiem Doxa soi o Theos do Madari - najbardziej polecane są miesiące wiosenne. Latem najlepiej przyjechać tutaj na sam zachód czy wschód słońca na Madari albo wybrać któryś z pozostałych odcinków do przejścia.

Koniecznie pamiętajcie o odpowiednim okryciu, kapeluszu i odpowiedniej ilości wody. 


Podziel się w komentarzu jak Tobie podoba się to miejsce? 
Mapa

 


ŹródłaZainspiruj! 
    Madari - najpiękniejsze miejsce na Cyprze?
@2020 by Ewelina Kur (Vienewi). All rights reserved.

Mój Instagram