Tsikonopempti - Cypryjski tłusty czwartek i rozpoczęcie karnawału


Cypryjski Tłusty Czwartek nazywa się - Tsiknopempti. Nazwa pochodzi od: Tsikno - co oznacza zapach smażonego (czy spalonego) mięsa i Pempti - czwartek.

Karnawałowe Olbrzymy którymi całe miasto jest przyozdobione na okres karnnawału (zdjęcie z Karnawału 2019)


W tym dniu zapach płonącego węgla drzewnego czy przypiekanego mięsa unosi się w powietrzu w miastach na całym Cyprze. Przygotowuje się i spożywa duże ilości potraw mięsnych (z grilla, z foukou czy pieczone) przed nadejściem Wielkiego Postu, który trwa 50 dni. Najbardziej popularne są grillowane tłuste souvle z obracanego rusztu, ale również souvlakia i shefalia.

Ludzie spotykają się w głównych punktach miejskich, w ogrodach, przed domami albo nawet wystawiają swoje grile na balkon, przyrządzają jedzenie i wspólnie biesiadują.

Typowa souvla

Tsikonopempti jest pierwszym dniem cypryjskiego karnawału (in Greek: Αποκριά, czyt. Apokria/Apokries - czyli bez mięsa) i rozpoczyna dziesięć dni najbardziej ekscytującego i barwnego wydarzenia roku na wyspie. Okres hucznej zabawy, przy dźwiękach muzyki, serenady, parad i tańców na ulicy w kolorowych strojach, maskarady, występów ulicznych i satyry, konkursów na najlepsze kostiumy i wielu innych wydarzeń kulturalnych.

Karnawał jest obchodzony we wszystkich miastach na wyspie, ale już od wielu lat Limassol jest jego sercem.

Mażoretki Limassol (podczas parady dziecięcej w 2014 roku)


Dzisiaj już od samego rana miasto zaczyna nastrajać się do karnawałowego szaleństwa. Już o 12.30 można posłuchać "Limassol Serenaders" na placu Saripolou, popołudniem pobawić się w rytmach muzyki latino i salsy czy później obejrzeć paradę Burmistrza z Radą Miejską. W tym roku pojawi się Król Karnawału w otoczeniu swojej świty. Parada z okazji rozpoczęcia karnawału jest jedną z bardziej uroczysatych i widokowych.

Rozpocznie się ona przy placu Grigoris Afxentiou (przed budynkiem urzędu okręgowego) i przejdzie ulicami Starego Miasta ( Anexartisias, Ayiou Andreou, Karaiskaki, Stasinou i Andrea Drousioti).Zakończy się na placu Bohaterów (Heroes Square), gdzie odbędzie się impreza przy dźwiękach grupy muzycznej „The Carnaband”.

Parada karnawałowa - przejście głównymi ulicami w trakcie Grand Parade 2013
Program tegorocznego karnawału znajdziecie tutaj:
https://www.limassolmunicipal.com.cy/en/carnival-programme-2020


Zachowaj na później!
    Tsikonopempti - Cypryjski tłusty czwartek i rozpoczęcie karnawału@2020 by Ewelina Kur (Vienewi). All rights reserved.

Mój Instagram