Wiosna na Cyprze i Walking Festival 2020


Tego roku zima jest zupełnie inna od poprzednich. Większość dni jest deszczowa i już zostały przepełnione wszystkie zbiorniki wodne. Dobra wiadomość jest taka, że nie zabraknie wody tego lata na Cyprze i nie będą nikomu jej dostarczać tylko co drugi dzień. Jednak deszcze te niosą ze sobą też pewne zniszczenia. Np. uprawa ziemniaków w rejonie Famagusta została zniszczona w co najmniej 80%! Nie mówiąc o różnych zniszczeniach domów i infrastruktury miejskiej.

Obfite deszcze powodują odrodzenie się wielu wysuszonych starożytnych rzek. Obecnie można podziwiać przepiękne krajobrazy i wodospady, które w innych okresach nie istnieją, a te które znamy teraz wyglądają najpiękniej.

Już w grudniu po kilku deszczowych dniach podczas spacerów można było dostrzec jak bardzo odżyła natura, jak mocno się wszystko zazieleniło i jak wiele kwiatów zakwitło. Wiele z nich pojawiło się dużo szybciej niż to zwykle bywa. Co dziwne, na jednym ze spacerów pod koniec listopada znalazłyśmy nawet kwitnące już drzewko migdałowe (normalnie kwitną w lutym).

Kwitnące drzewko migdałowe (koniec lutego 2013)


W poprzednim tygodniu (połowa stycznia) byłam ze znajomą na spacerze i zwracałyśmy uwagę na wiele różnych dzikich kwiatów, które np. w Polsce wskazywałyby na wiosnę w pełni. A tutaj w większości są to zimowe kwiatki 😊  Podczas krótkiego spaceru widziałyśmy dzikie narcyzy (Narcissus tazetta), asfodel gałęzisty (Asphodelus ramosus), romulea  (Romulea tempskyana), cyklameny (Cyclamen cyprium), żółte chryzantemy jadalne (Chrysanthemum-coronarium) czy kwiaty szczawika (Oxalis pes-caprae).

Narcissus tazetta (grudzień 2019)

Już się nie mogę doczekać tego, jak piękna będzie wiosna tego roku, obfita w bujną i liczną roślinność, w bogatą paletę barw i słodkich zapachów...

  
Zanim się obejrzymy, już będzie wiosna! Na błękitnym niebie słońce będzie świecić jeszcze jaśniej i ostrzej - choć jeszcze nie tak ostro jak latem 😉  
Dzień będzie o 2 godziny dłuższy. Będzie ciepło, ale nie upalnie. Rzadziej będzie padać, a na niebie tylko od czasu do czasu pojawią się chmurki i spadnie wiosenny deszczyk.
  

Świeże, orzeźwiające powietrze z delikatnym wiatrem  pachnącym cytrusami, dzikimi ziołami czy dziko rosnącymi kwiatami zachęcą do wyjścia z domu i dłuższych spacerów.

Dojrzewające owoce pomarańczy przy chodnikach w samym środku miasta (luty 2014)Wiosną Cypr ma chyba najpiękniejszą paletę barw!

Wyobraź sobie tę soczystą zieleń traw z dominującymi żółtymi kwiatami (chryzantemy czy gorczycę). Gdzie indziej całe pola czerwonych maków, jaskrawoczerwonych Anemonów czy dzikich tulipanów.
Pola i łąki o tej porze roku przypominają wręcz kolorowe kwieciste dywany, a większość drzew kwitnie - np.  na różowo i biało drzewka migdałowe (już od początku lutego) czy drzewko orchideowe.


Pola gorczycy śródziemnomorskiej - Hirschfeldia incana (marzec 2015)

Mak polny - Papaver rhoeas (marzec 2015)

Widoczek na wioskę Pareklisia (marzec 2014)


Zwiedzając okolice stanowisk archeologicznych na pewno znajdziesz też wiele roślin cebulowych różne gatunki orchidei, cyklamenów, dzikich zawilców.

Zawilec makowy - Anemone coronaria (marzec 2013)Co może być lepsze od ciszy, spokoju, świergotu ptaków i zapierających dech w piersiach widoków podczas wiosennych wędrówek?

Wiosna na Cyprze jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody!

  
  
Co ciekawsze, jeśli wybierzesz się w marcu (a czasami i w kwietniu) w góry, to możesz jeszcze zastać tam śnieg, ulepić bałwana czy nawet pozjeżdżać z górki na nartach czy sankach.    
 
30 marzec 2017
Szkoda, że nie zrobiłam więcej zdjęć bo na samym szczycie Olimp w niektórych miejscach śniegu było po kolana.Wiosna to wspaniały czas na spacery na świeżym powietrzu, jazdę rowerem, agroturystykę, zwiedzanie stanowisk archeologicznych czy obserwacje ptaków.Ciekawostka: 

Na Cyprze znajduje się 99 ścieżek przyrodniczych) - 52 z nich są pod opieką Nadleśnictwa (Department of Forests) . Są one oznakowane tablicami informacyjnymi o różnych drzewach i krzewach oraz odpowiednimi znakami ostrzegawczymi.  

Meczet w wiosce Malia (luty 2009)


The Deputy Ministry of Tourism (Wiceminister turystyki, dawne CTO) od kilku lat organizuje co roku na wiosnę Walking Festival. W tym roku przypadnie on od środy 18 marca 2020 r. do niedzieli 24 maja 2020 r.

W ubiegłym roku mieliśmy okazję wziąć udział w jednej takiej wycieczce i byliśmy zachwyceni.
Przeszliśmy wspólnie ze zorganizowaną grupą szlakiem pieszym rozpoczynającym się w okolicy klasztoru Troodotissa a kończącym się przy Wodospadzie Chantara (Xantara Waterfall).

Zorganizowana wędrówka na szlaku pieszym (kwiecień 2019)


W trakcie tegorocznego festiwalu przewidziane są wędrówki 6-cioma szlakami pieszymi.
W tym roku są to 2 szlaki w górach Troodos - "Artemis" i "Persephone"; jeden w Akamas "Aphrodite Trail", mosty weneckie, wokół jeziora Xyliatos i szlakiem "Dyo Mouttes - Pavlides".

Celem wzięcia udziału w takim zorganizowanym spacerze,  na 2 tygodnie wcześniej należy zarezerwować sobie miejsce (ilość miejsc w autokarach jest ograniczona). Na każdy szlak są 2 różne terminy - jeden w tygodniu (w środę) i jeden w weekend (sobotę albo niedzielę).  Dokładniejsze informacje znajdziesz tutaj


Podczas wycieczki (zarówno w trakcie samego spaceru pieszego, jak i wcześniej w autobusie), przewodnik dzieli się z nami swoją wiedzą dotyczącą okolicy, w której się poruszamy. Opowiada nam ciekawostki historyczne, geologiczne, pokazuje nam przykładowe rośliny i informuje nas o różnorodności flory i fauny.
Przewodniczka, która była z nami w poprzednim roku była niesamowicie przygotowana i ciągle zaskakiwała nas kolejnymi ciekawymi  informacjami, do których wcześniej nie udało mi się dotrzeć.

Już nie mogę się doczekać na rozpoczęcie się tegorocznego festiwalu i wyraźnie, kolorem czerwonym pooznaczałam w kalendarzu dni, kiedy trzeba się rejestrować na wybrane wędrówki.


Kwiat drzewa orchideowego - Bauhinia purpurea (kwiecień 2014)
  

Pasące się owce na polach wokół skał wspinaczkowych w Drussia (kwiecień 2014)


Ciekawa jestem czy może udało mi się Was zainspirować do wybrania Cypru na urlop właśnie wiosną?
A może już też planujesz swoje piesze wędrówki podczas tegorocznego Walking Festival?
Podziel się z nami! 😊Zachowaj Pin!
    Wiosna na Cyprze i Walking Festival 2020@2020 by Ewelina Kur (Vienewi). All rights reserved.

Mój Instagram